Home > Zdrowie i Uroda > atopowe zapalenie skóry

atopowe zapalenie skóry

Wiele osób sądzi, że atopowe zapalenie skóry, w skrócie nazywane AZS to problem, dotykający wyłącznie dzieci. Nie do końca jest to prawdą, jednak przekonanie to wynika z faktu, że właśnie dzieci najczęściej chorują na tę przypadłość. AZS bardzo łatwo rozpoznać, między innymi po swędzeniu występującym na całym ciele, zaczerwienieniach, a z czasem również otwartych rankach. AZS pojawia się bez przyczyny i ostrzeżenia. Co gorsza, do tej pory nie zostało opracowane żadne lekarstwo, które mogłoby wspomóc skuteczną walkę z ta przypadłości. Na szczęście istnieją pewne metody, które pozwalają zmniejszyć ryzyko występowania AZS u dzieci i osób dorosłych.

Czym jest powodowane atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry najczęściej dotyka osób ze skórą suchą. Jest ona znacznie bardziej wrażliwa na działanie wszelkich bodźców zewnętrznych, które mogą prowadzić do jej podrażniania. Jedną z takich rzeczy jest noszenie odzieży wełnianej. Drobne włókna nieustannie mają kontakt ze skórą, delikatnie się w nią wbijając i ocierając. Wywołuje to uczucie swędzenia, które z kolei może zmuszać do częstego drapania skóry. Inną przyczyną powstawania atopowego zapalenia skóry z widocznym nasileniem objawów, jest częsta kąpiel w wannie. Trzeba być świadom tego, że woda chlorowana również mocno wysusza skórę. Zamiast kąpieli w wannach lepiej wziąć szybki prysznic, pamiętając również o późniejszym nawilżeniu ciała. Mając problem z AZS, ulgę przynosi kąpiel w słonej wodzie – oczywiście nie należy przesadzać z jej częstotliwością. Jest to również wskazówka do tego, jak należy spędzać urlop z dzieckiem cierpiącym na AZS. Słońce jest wrogiem atopowego zapalenia skóry, szczególnie nadmierne opalanie, które może potęgować problemy ze skórą osłabioną, mocno narażoną na oparzenia.

W domu należy pamiętać o regularnym zmienianiu pościeli na czystą, częstej wymianie ręczników, którymi podczas suszenia nie należy pocierać mocno ciała, a jedynie delikatnie dociskać, powodując jak najmniejsze podrażnienia.