Home > Zdrowie i Uroda > Chrapanie u kobiet

Chrapanie u kobiet

Chrapanie w 80% przypadków dotyczy mężczyzn. Sprzyja mu bowiem budowa męskiego gardła. Kobiety z reguły zaczynają chrapać w okresie menopauzy (a także… w czasie ciąży). Nie oznacza to jednak, że problem ten nie dotyczy młodszych pań. Chrapanie zdarza się bowiem nawet u dzieci. Nie należy bagatelizować tej dolegliwości, gdyż może być objawem dużo poważniejszego schorzenia.

Charakterystyczny dźwięk, określany jako chrapanie to wynik drgań wiotkich części gardła. To jednocześnie często objaw zespołu zaburzeń oddychania. Drogi oddechowe w czasie snu ulegają nadmiernemu zwężeniu, co utrudnia normalny przepływ powietrza. Może to doprowadzić do całkowitego zatrzymania oddechu, nazywanego zespołem bezdechu sennego. W takiej sytuacji chrapiący chory nagle wybudza się z uczuciem duszności – wyjaśnia ekspert z firmy ResMed, specjalizującej się w leczeniu bezdechu.

Objawy bezdechu sennego

Bezdech senny objawia się jednak nie tylko chrapaniem. W wyraźny sposób obniża się jakość życia – chory w ciągu dnia czuje się senny, zmęczony i rozdrażniony. Skarży się na bóle głowy, problemy z koncentracją i pamięcią. Mogą zdarzać się mu także niespodziewane zaśnięcia w różnych sytuacjach.

Objawy bezdechu nieco różnią się w przypadku kobiet i mężczyzn. Kobiety cierpiące na bezdech senny zazwyczaj zasypiają dłużej niż mężczyźni, a bezdech lub spłycony oddech występują u nich z mniejszą częstotliwością. Krótsze są również epizody, gdy oddech zostaje zatrzymany. Mimo pozornie łagodniejszych objawów, bezdech wywołuje u kobiet równie poważne konsekwencje, co u mężczyzn. Niedotlenienie organizmu wiąże się bowiem m.in. z wysokim ciśnieniem tętniczym, zaburzeniami rytmu i zawałem serca, udarami mózgu, zastoinową niewydolnością serca, insulinoopornością, nietolerancją glukozy czy depresją.

Leczenie bezdechu sennego i chrapania

Chrapiący często próbują pozbyć się irytującej dolegliwości poprzez stosowanie aerozoli do gardła lub nosa czy specjalnych plastrów. Mogą one wprawdzie złagodzić podrażnienie dróg oddechowych, jednak – podobni jak inne domowe sposoby – nie likwidują przyczyny chrapania i nie leczą bezdechu sennego.

Skuteczną metodą walki z bezdechem jest natomiast stosowanie aparatów CPAP (częściowo refundowanych przez NFZ), wytwarzających stałe dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych. Sprawia tym samym, że drogi oddechowe pozostają otwarte. Dopóki więc pacjent wdycha powietrze wtłaczane pod ciśnieniem, jego sen nie będzie zakłócany bezdechem.

Warto przy tym pamiętać, że sprzęt do terapii bezdechu dla kobiet wymaga użycia bardziej czułego algorytmu wykrywającego ograniczenia przepływu powietrza oraz dostosowującego niższe ciśnienie terapeutyczne – dodaje ekspert ResMed.