Home > Biznes > Na czym polega współpraca na zasadzie franczyzy?

Na czym polega współpraca na zasadzie franczyzy?

Prowadzenie franczyzy to bardzo ciekawy sposób na postawienie pierwszych kroków w świecie biznesu i możliwość bezpiecznego uczenia się prowadzenia firmy pod skrzydłami marki franczyzowej. Nie każdy jednak orientuje się w temacie prowadzenia biznesu franczyzowego, dlatego przedstawiamy kilka punktów, które charakteryzują ten typ prowadzenia firmy.

Kim jest franczyzodawca?

To firma, która umożliwia wykupienie swojej licencji (na przykład McDonald’s), jest tym samym właścicielem znaku towarowego i marki. Jeśli decydujesz się na prowadzenie takiego biznesu nie musisz wykazywać jego rentowności, ponieważ ten koncept został już wcześniej przetestowany właśnie przez franczyzodawcę. Firma sprawująca pieczę nad franczyzną zobowiązuje się również do przekazania swojego know-how w dziedzinie prowadzenia tego właśnie interesu, a także pomoc w prowadzeniu księgowości i szkoleń pracowniczych, wprowadza również własne zasady wyglądu i funkcjonowania firmy, które franczyzobiorca musi przestrzegać.

Jakie są obowiązki franczyzobiorcy?

Osoba, która otwiera biznes pod szyldem Innem firmy, działa jako niezależny przedsiębiorca. To oznacza, że dochód jaki jego firma uzyska, jest również jego dochodem. Co to jeszcze oznacza? To, że franczyzobiorca odpowiada za zakup towaru i zasadniczą część inwestycji przy otwarciu firmy, jest również właścicielem mienia. Musi jednak wnieść wstępną opłatę za wykup licencji i opłaty miesięczne, które mogą być z góry ustaloną kwotą, marżą od kupowanych od firmy produktów lub procentem utargów.

Wejdź i załóż własny biznes na: rabat-detal.pl