Home > Dom i wnętrze > Dlaczego warto zastanowić się nad przeprowadzeniem audytu energetycznego?

Dlaczego warto zastanowić się nad przeprowadzeniem audytu energetycznego?

Audyt energetyczny to ekspertyza, która, pomimo kosztów związanych z jej wykonaniem, cieszy się coraz większym powodzeniem. Trudno więc nie zadać sobie pytania o to, jakie korzyści można uzyskać decydując się na nią i kto powinien zainteresować się nią w pierwszej kolejności.

Tanie ciepło na wiele sposobów

Audyt energetyczny sprawdza się znakomicie między innymi wówczas, gdy zastanawiamy się nad termomodernizacją budynku. Dziś jest to rozwiązanie coraz popularniejsze, przemawia za nim przy tym i to, że często można liczyć na środki pochodzące z budżetu i umożliwiające jej wykonanie. Czy jednak zawsze można o niej mówić jako o jednakowo opłacalne? Audyt energetyczny pozwala na uzyskanie odpowiedzi na to pytanie.
Za zasadnością przeprowadzenia audytu najczęściej przemawia jednak nie nasza ciekawość, ale względy praktyczne. Ekspertyza ta przydaje się choćby wówczas, gdy staramy się o kredyt w banku na projekt związany z termomodernizacją, a także wtedy, gdy chcemy otrzymać wypłacaną przez BGK premię termomodernizacyjną. Ekspertyza okazuje się też pomocna w momencie, w którym staramy się o niektóre fundusze unijne, jest bowiem podstawą uzyskania tak zwanego efektu ekologicznego, który jest promowany przez UE w szczególny sposób. Bardzo często audyt energetyczny jest też wykorzystywany jako podstawa do zmienienia taryf oraz tak zwanej mocy zamówionej.

Owszem, mamy do czynienia z ekspertyzą, której wykonanie wymaga określonych nakładów finansowych. Liczne korzyści sprawiają jednak, że wspomniany koszt jest coraz częściej postrzegany jako inwestycja, która w niedalekim czasie ma szansę na zwrot.

Sprawdź ofertę na: Audyty energetyczne – unicon-termo.pl