Home > Dom i wnętrze > Dywan i problemy z alergią

Dywan i problemy z alergią

Jeśli nie mamy problemów zdrowotnych każdy dywan z szerokiej oferty sklepu Carpetoutlet będzie dla nas odpowiedni. Kierujemy się wówczas głownie stylistyką, kształtem, kolorem i rozmiarem. Problem pojawia się, gdy ktoś z lokatorów ma problemy zdrowotne związane z alergią. Osoby takie ponad swój gust oraz względy praktyczne muszą stawiać własne zdrowie.

Dywan? Absolutnie!?

Niektórzy twierdzą, że osoby z alergią na kurz czy roztocza powinni unikać wszelkich tekstyliów w swoich mieszkaniach. Zamiast firanek i zasłon montować w oknach żaluzje lub rolety, a zamiast dywanów pozostawiać puste podłogi. Jednak wielu ekspertów twierdzi, że odpowiednio dobrane dywany mogą działać na zasadzie filtru zapobiegającego nadmiernemu unoszeniu się drobinek alergenów w powietrzu. Poza tym, gołe płytki, panele czy parkiet i tak trzeba systematycznie zmywać na mokro, by zbierać kurz.

Na co zwrócić uwagę wybierając dywan?

Podczas wyboru dywanu przez alergika istotne są trzy zmienne – materiał, wysokość runa i sposób wykonania. Najbezpieczniejsze są dywany z tworzyw syntetycznych (sztucznych). Dla astmatyków oraz osób uczulonych na pyłki kwiatów i traw czy na roztocza bezwzględnie zakazane są modele z naturalnej wełny i jedwabiu. Odpowiednie będą za to te, z domieszką bawełny. Ważne, aby ich włosie było krótkie i tkane raczej metodą na płasko.

Jaki wybrać model?

Przeglądają c ofertę na https://carpetoutlet.pl warto skupić się na dywanach z poliestru i polipropylenu. Wykazują one właściwości antystatyczne, stąd też nie przyciągają kurzu, nie gromadzi się w nich brud, a co za tym idzie są łatwe w czyszczeniu. Są również odporne na mole i grzyby. Kolejną propozycją są dywany z wiskozy, które wyglądają bardzo elegancko, gdyż do złudzenia przypominają modele utkane z jedwabiu. Również są odporne na zabrudzenia i posiadają właściwości antystatyczne. Z kolei dywany bawełniane to jedyne dywany naturalne spośród modeli polecanych alergikom. Podobnie jak tworzywa sztuczne są antystatyczne oraz łatwe w pielęgnacji i czyszczeniu. Jako, że są bardzo lekkie, w większości można prać je w pralce.