Home > Dom i wnętrze > Ekologiczna łazienka – bądź w zgodzie z naturą!

Ekologiczna łazienka – bądź w zgodzie z naturą!

W ostatnim czasie wszystko co naturalne i ekologiczne jest niezwykle modne i pożądane. Ekologiczny trend bardzo szybko się rozprzestrzenia, a świadomość zysków płynących z takiego trybu życia jest wśród ludzi coraz większa. Być może dlatego też wiele osób coraz częściej decyduje się na wprowadzanie ekologicznych rozwiązań w swoim najbliższym środowisku – w domu.

Wprowadź ekologiczne rozwiązania w łazience

ekologiczna łazienka, to nie tylko użycie ekologicznych materiałów wykończeniowych, dostępnych między innymi na www.krzemien.com.pl. Chociaż jest to ważny element w aranżacji, to istotną rolę odgrywa tu również ograniczenie używania środków chemicznych oraz nawyki i technologie, które umożliwiają oszczędność wody i energii. Chociaż wiele osób odstrasza mit o potrzebnym ku temu drogim specjalistycznym sprzęcie, to w szybkim tempie przekonują się, że w rzeczywistości wcale nie okazuje się to warunek konieczny. Są bowiem inne tańsze rozwiązana.

Zwróć uwagę na zużycie wody i energii

Ograniczenie ilości wody to jeden z podstawowych warunków bycia eko. Woda niezbędna jest zarówno do prania zabrudzonych ubrań, jak i brania prysznica czy korzystania z relaksacyjnych i odprężających kąpieli. Dobrym rozwiązaniem w tym przypadku jest zamontowanie perlatora, jaki oferuje firma Krzemień, który napowietrzając strumień wody ogranicza jej zużycie. Drugim, równie prostym sposobem jest częstsze korzystanie z prysznica, gdyż codzienne napuszczanie wody do wanny nie należy do oszczędnych. Ważne jest również zainstalowanie dobrego systemu spłukującego w toalecie. Wiele stelaży podtynkowych posiada już możliwość wyboru ilości wody, np. 1/3 czy 2/3 pojemnika. W przypadku zużycia prądu oszczędzanie wspomoże pilnowanie, by włączać pralkę, gdy jej bęben zapełniony jest w całości, a nie tylko do połowy. Niższe rachunki zauważamy również wymieniając żarówki na oświetlenie ledowe oraz wybierając sprzęty, które zużywają mniej prądu.

Ogranicz środki chemiczne do minimum
Chcąc żyć w zgodzie z ekologią warto zastąpić chemiczne środki naturalnymi. Do czyszczenia łazienki można stosować ocet z wodą, cytrynę lub sodę oczyszczoną. Z kolei odświeżacze powietrza z powodzeniem zastąpić można dowolnymi olejkami eterycznymi, a chemiczne proszki kulami lub orzechami piorącymi.