Home > Dom i wnętrze > Mała łazienka na poddaszu – jak ją zaprojektować?

Mała łazienka na poddaszu – jak ją zaprojektować?

 

Pomieszczenia ze skosami niewątpliwie mają swój urok. Chociaż kiedyś pozostawiano je jako nieużytkowe, to w ostatnich czasach przestrzenie te robią prawdziwą furorę. Poddasze jest bowiem wykorzystywane zarówno na sypialnię małżeńską i bawialnię dla dzieci, jak i na łazienkę. Mała łazienka na poddaszu stanowi pewne wyzwanie aranżacyjne, ale efekt potrafi zapierać dech w piersiach. Wystarczy jedynie znać parę trików i wiedzieć o czym należy pamiętać podczas urządzania, by stworzyć prawdziwe aranżacyjne dzieło sztuki.

Mała łazienka na poddaszu – planowanie

Jeśli chcemy wykorzystać przestrzeń i stworzyć małą łazienkę na poddaszu najlepiej zaplanować ją już na etapie projektowania domu. Brak tynków czy podłóg z pewnością ułatwi wiele spraw. Aranżując łazienkę ze skosami trzeba pamiętać o dobrej izolacji termicznej. Należy zabezpieczyć dach przed wilgocią, by korzystanie z pokoju kąpielowego było zdrowe i komfortowe. Istotne jest również ogrzewanie. Mała łazienka na poddaszu może generować niestety trudności z umiejscowieniem grzejnika. Rozwiązaniem idealnym jest wówczas zastosowanie ogrzewania podłogowego. Ponadto dobrze jest zaplanować w łazience okno dachowe. Nie tylko dostarczy naturalnego światła, ale też optycznie powiększy pomieszczenie i zapewni przyjemne widoki szczególnie, gdy pod nim ustawimy wannę. 

 

Wyposażenie

Aranżując łazienkę na poddaszu nie można brać pod uwagę wyłącznie powierzchni liczonej po podłodze, ale rzeczywistą wielkość powierzchni użytkowej. Z uwagi na skosy, wszystkie elementy, począwszy od sanitariów aż po meble, np. od firmy Krzemień,  muszą być dobrze przemyślane. Stworzona przez nas mała łazienka na poddaszu musi przecież być przecież wygodna i łatwa w użytkowaniu. Przy ściankach łączących podłogę ze skośnym dachem można zamontować wannę lub sedes. Przestrzeń w tym miejscu w zupełności wystarcza na zamontowanie geberitu. Z kolei jeśli zamiast wanny marzy nam się prysznic, to lepiej wybrać opcję bez brodzika. Warto też rozważyć kabinę narożną półokrągłą, która zajmuje mniej miejsca.