Home > Pozostałe > O nauce pływania słów kilka

O nauce pływania słów kilka

Pływanie to dyscyplina sportowa zalecana ludziom w każdym wieku – od niemowląt po osoby w podeszłym wieku. Dlaczego? Powodów jest wiele. Oto kilka z nich: pływanie zwiększa naszą wytrzymałość, poprawia koordynację ruchową, wspomaga układ oddechowy, zmniejsza ryzyko wystąpienia cukrzycy, udaru i zawału serca. Co więcej, poprawia elastyczność stawów, odciąża kręgosłup oraz angażuje wszystkie partie mięśni. Regularne oddychanie natomiast sprawia, że w organizmie uwalniane są hormony szczęścia, dzięki czemu pływanie odpręża.

Od czego zacząć naukę pływania?

Na początku bardzo pomocne okażą się deska i płetwy. Deska pozwoli utrzymać się na powierzchni i skupić na odpowiedniej pracy nóg i rąk. Płetwy zaś ułatwią utrzymanie ciała w pozycji horyzontalnej i opanowanie techniki, a także zwiększą efektywność pracy nóg i zapewnią odpowiednią szybkość ruchu w wodzie. Jednak bez wątpienia, kwestią wartą zastanowienia jest nauka pływania pod okiem instruktora. Trener podczas zajęć obserwować będzie każdy nasz ruch i korygować błędy, tym samym zapobiegnie przed wyrobieniem niewłaściwych nawyków i nauczy odpowiedniej techniki. Postęp i efekty będą zatem, bardzo szybko widoczne.

Cztery style

Istnieją cztery style pływania. Każdy z nich angażuje nieco inne partie mięśni, więc podczas nauki warto wszystkie je opanować. Żabka, czyli styl klasyczny wymaga dobrej techniki oraz symetrycznych, zsynchronizowanych ruchów. Kraul nazywany też stylem dowolnym, polega na naprzemiennym ruchu rąk oraz jednoczesnym wykonywaniu nożyc nogami. Pływając grzbietem leżymy na plecach i naprzemiennie wymachujemy rękami za siebie, zaś nogami mocno wybijamy wodę w górę. Motylek, inaczej delfin uważany jest za najtrudniejszy styl pływania, gdyż wymaga dużej siły, koordynacji oraz umiejętności tzw. falowania w wodzie.
A zatem – do dzieła!

Więcej informacji na stronie: www.akademiaplywakow.pl