Home > Dom i wnętrze > Ogrodzenie posesji a właściwości różnych materiałów

Ogrodzenie posesji a właściwości różnych materiałów

Stawiając ogrodzenie wokół świeżo wybudowanego, wymarzonego domu trzeba kierować się myślą, że musi nam one służyć przez długie lata, a przy tym wyglądać estetycznie. Z tego względu powinniśmy dobrze przemyśleć kwestię materiału, z jakiego będzie wykonany płot. Różne budulce oferowane przez uznanych producentów, takich jak firma Euro Fences mają oczywiście różną odporność na wpływ czynników zewnętrznych oraz wymagają odmiennej pielęgnacji i konserwacji. Zasad tych należy przestrzegać, gdyż w przeciwnym razie już po kilku sezonach konieczny będzie generalny remont ogrodzenia.

Drewno

Drewno niestety nie należy do bardzo trwałych materiałów, a niezabezpieczone przed wilgocią i grzybem szybko ulega korozji biologicznej. W miejscach z ograniczonym dostępem do promieni słonecznych szybko porasta mchem i glonami, natomiast na obszarze mocno nasłonecznionym traci kolor. Stąd tak ważne, by nawet zaimpregnowane i pomalowane przed zamontowaniem przęsła i panele co kilka lat ponownie konserwować. Uprzednio należy oczywiście usunąć odchodzącą farbę oraz zmurszałe fragmenty, zaś powstałe ubytki uzupełnić. Po przeszlifowaniu pokryć impregnatem i pomalować farbą lub lakierem.

Metal

Ogrodzenia wykonane z elementów stalowych dostępne na www.euro-fences.pl są zabezpieczane przez producentów specjalnym tworzywem, lakierowaniem proszkowym i cynkowaniem ogniowym. Z biegiem lat mogą jednak pojawić się pierwsze znaki korozji i złuszczenia zewnętrznej powłoki. Renowacja polega w tym przypadku na dokładnym usunięciu rdzy i złuszczonej warstwy.

Cegła

Jako, że cegła klinkierowa wykazuje niewielką nasiąkliwość nie wymaga żadnego zabezpieczenia. Z kolei silikatowa o łupanej fakturze łatwo ulega zabrudzeniu. Stąd warto pokryć ją specjalnym preparatem hydrofobizującym.