Home > Dom i wnętrze > Oznaczenia na sztućcach ze stali szlachetnej

Oznaczenia na sztućcach ze stali szlachetnej

Wybierając nowy komplet sztućców z tzw. stali nierdzewnej w jednym ze sklepów uznanych producentów, takich jak Hefra, z pewnością naszej uwadze nie umkną tajemnicze oznaczenia wybite na każdym z widelców, noży i łyżek – „18/0” lub „18/10”. Początkowo możemy oczywiście nie zwrócić na ów symbole uwagi, jednak po czasie, wraz z oglądaniem coraz to nowszych zestawów zaczniemy się zastanawiać, co mogą one oznaczać i czy warto sugerować się nimi podczas kupna wymarzonych sztućców.

Stal 18/0 i 18/10

Oznaczenie „18/10” informuje nas o tym, że w stali jest odpowiednio 18% chromu i 10% niklu (analogicznie stal 18/0 to 18% stali, zaś 0% niklu). Chrom nadaje naszym sztućcom piękny połysk, zwiększa odporność na ciepło, korozję i plamy, a także niweluje ryzyko zarysowań i utwardza stal. Z kolei dzięki niklowi stal zyskuje wyjątkowy blask i efekt satynowej gładkości, a dodatkowo zostaje utwardzona i uodporniona na pojawienie się korozji. W związku z tym dwa pierwiastki sprawiają, że komplety są wytrzymałe i błyszczące. I tu drobna uwaga – noże ze stali powinny być nieco bardziej elastyczne, aby nie łamały się podczas użytkowania. Stąd należy wybierać te o symbolu „13/0”.

Mycie i pielęgnacja sztućców ze stali szlachetnej

Warto również wiedzieć, że w przeciwieństwie do zestawów ze srebra lub posrebrzanej stali, wysokiej jakości sztućce ze stali nierdzewnej, dostępne na www.hefra.pl można spokojnie myć w zmywarce. A nawet jeśli po czasie pojawią się na nich plamy i odbarwienia wystarczy użyć specjalistycznego preparatu do czyszczenia stali lub roztworu z kwasku cytrynowego, aby przywrócić im dawny blask. Dodatkowo po każdym zmywaniu łyżek, noży i widelców – czy to w zmywarce, czy też ręcznie zaleca się wycieranie ich do sucha i polerowanie miękką ściereczką z mikrofibry.