Home > Zdrowie i Uroda > Podstawy pielęgnacji obuwia sportowego

Podstawy pielęgnacji obuwia sportowego

Każdy z nas chce, by buty sportowe służyły nam jak najdłużej, zwłaszcza, że profesjonalne obuwie nie należy do najtańszych. Często jednak zdarza się, iż już po kilku miesiącach użytkowania buty rozklejają się lub pękają. Wówczas to udajemy się do sklepu z reklamacją. Nie zawsze wyżej wymienione problemy są winą producenta. Zazwyczaj to nasze złe nawyki prowadzą do tak szybkiego zniszczenia obuwia. Jak zatem dbać o buty sportowe, aby nadawały się do użytku przez długi czas? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

Buty do biegania i tylko do biegania

Zanim skupimy się wyłącznie na pielęgnacji obuwia, warto zacząć od podstaw. Należy bowiem pamiętać, że każde buty sportowe przeznaczone są do konkretnej aktywności. I tak na rynku możemy odnaleźć modele, które świetnie sprawdzą się podczas biegania, inne natomiast doskonale wypadną na siłowni, a jeszcze inne na korcie tenisowym. Nie bez powodu obuwie zostało podzielone w taki sposób. Buty do biegania idealnie sprawdzą się na parkowych ścieżkach, jednak będą zachowywały się zupełnie inaczej na sali do fitnessu. Źle użytkowane obuwie szybciej się niszczy. Po kilku tygodniach biegania w butach, przeznaczonych do innej aktywności, będziemy mogli je jedynie wyrzucić. Warto zatem pamiętać, że w obuwiu, przeznaczonym do gry w tenisa gramy w tenisa, a nie chodzimy do pracy.

Pielęgnacja obuwia – odpowiednie czyszczenie

Czyszczenie butów sportowych często nastręcza nam wielu trudności. Nie wszystkie bowiem modele możemy swobodnie prać w pralce. W tej kwestii warto zapoznać się z zaleceniami producenta. Pamiętaj, że pranie butów w pralce sprawi, że twoja gwarancja przestaje je obejmować. Dodatkowo jest ono częstą przyczyną niszczenia obuwia, ale też samej pralki.
W przypadku, gdy model twoich butów może być prany automatycznie, koniecznie zabezpiecz pralkę, jak i same obuwie przed zniszczeniem. W tym celu możesz zakupić specjalne bawełniane woreczki do prania butów. Alternatywą jest sposób, stosowany przez prawdziwe panie domu: włóż obuwie do nogawek spodni, które możesz wyprać razem z nimi, i zawiąż je. W ten sposób buty nie będą obijały się o bęben.
Jeśli jednak nie chcesz ryzykować prania butów w pralce, zaopatrz się w delikatne szmatki do czyszczenia. Dobrym pomysłem jest również stara szczoteczka do zębów. Obuwie możesz czyścić wodą z dodatkiem specjalnego detergentu do czyszczenia obuwia lub octu.
Warto również zwrócić uwagę na suszenie butów. Pamiętaj, aby nigdy nie kłaść butów na grzejniku, ani nie używać suszarki do jego osuszenia. Ta zasada dotyczy modeli sportowych, ale również wszelkich innych butów. Obuwie najlepiej i najbezpieczniej wysycha w temperaturze pokojowej.

Pielęgnacja obuwia – impregnowanie

Nasze buty sportowe narażone są nie tylko na zabrudzenia, ale też wilgoć oraz działanie niskich lub też wysokich temperatur. Warto zatem odpowiednio je zabezpieczyć zanim będzie za późno. Czynności pielęgnujące wykonaj zaraz po nabyciu wymarzonej pary butów. To pomoże im zachować swoje właściwości i idealny wygląd na długi czas.
Impregnowanie obuwia to doskonały sposób na zabezpieczenie go przed deszczem czy śniegiem. Dzięki odpowiednim preparatom, dostępnym w sklepach obuwniczych lub on-line, możesz sprawić, że twoje buty staną się nieprzemakalne przez bardzo długi czas. Takie zabezpieczenie pozwoli również uniknąć pęknięć. Pamiętaj jednak, by zawsze dobierać środki konserwujące do tworzywa, z jakiego buty zostały wykonane.

Wkładanie i zdejmowanie butów

Być może wyda ci się to banalne, ale kluczem do długowieczności butów jest sposób ich wkładania i zdejmowania. Na nic zda się pielęgnacja obuwia, jeśli nie rozsznurowujemy go lub nie rozpinamy rzepów przy jego ściąganiu. Zapomnij o wpychaniu stóp na siłę. Właśnie to często prowadzi do deformacji butów, ich pękania czy prucia. Lepiej poświęcić chwilę czasu na odpowiednie włożenie lub zdjęcie obuwia, aby mieć pewność, że będzie służyło nam na dłużej.

Artykuł powstał przy udziale specjalistów ze sklepu internetowego e-sporting.pl, którzy posiadają wieloletnie doświadczenie w sprzedaży obuwia sportowego i w tematyce konserwacji oraz dbałości o markowe buty.