Home > Motoryzacja > Samochód zimą – jak o niego dbać?

Samochód zimą – jak o niego dbać?

 

Zimowa aura, nagły atak mrozów i śniegowe zaspy – to czynniki, które każdego roku zaskakują kierowców polskich dróg w okresie grudzień-marzec. Niespodziewane, nadmierne opady śniegu, a także dokuczliwy mróz, to jedne z najczęściej pojawiających się utrudnień.

Łańcuchy śniegowe – bezpieczny wybór, bezpieczne koła

Jakie łańcuchy śniegowe wybrać? Stosowanie łańcuchów śniegowych w Polsce nie jest obowiązkiem. Zdarzają się jednak pewne wyjątki. Jakie łańcuchy śniegowe i kiedy? Obowiązek zastosowania łańcuchów śniegowych oznajmia znak oznaczony jako C-18. W niektórych przypadkach dopuszcza się zakładanie łańcuchów na min. dwóch kołach napędowych. Zalicza się do nich bardzo zaśnieżone drogi oraz sytuacje, w których mamy do czynienia z wyjątkowo śliskim, ubitym na drodze śniegiem. Jakie łańcuchy śniegowe wybrać? Na rynku mamy kilka dostępnych modeli, a celem każdego z nich jest bezpieczne przejechanie przez niebezpieczny, zaśnieżony odcinek drogi. Ważne są także preparaty do felg i opon, które dodatkowo pomogą zabezpieczyć nasze “zimówki” podczas niespodziewanej pogody.

Łańcuchy śniegowe – wcześniej zmień opony!

Kiedy średnia temperatura spada poniżej kilku stopni Celsjusza, jest to alert dla kierowców, że nadchodzi pora na zmianę opon z letnich, na zimowe. Opony przeznaczone do stosowania zimą, produkuje się ze specjalnej gumowej mieszaniny, która radzi sobie bez problemu nawet podczas bardzo mroźnej pogody. Specjalistyczna konstrukcja opon zimowych bardzo korzystnie wpływa na kierowanie pojazdem. Opony zimowe są także jedynym rodzajem, na które jesteśmy w stanie prawidłowo założyć łańcuchy śniegowe. Podstawową regułą jest wymiana opon na fabrycznie nowe już po kilku sezonach zimowych. Górna granica bezpiecznego użytkowania to okres 10 lat.