Home > Dom i wnętrze > Styropian i jego uniwersalne zastosowanie 

Styropian i jego uniwersalne zastosowanie 

Spieniony polistyren zwany styropianem to popularne tworzywo sztuczne kojarzone głównie z budownictwem. Jednak dzięki swoim zaletom: dobrej izolacyjności, niewielkiej wadze, trwałość, łatwości w obróbce ma on także wiele innych zastosowań. Stosowany jest do produkcji opakowań dla przemysłu elektronicznego i gastronomicznego, w chłodnictwie, w drogownictwie, jako dodatek do produkcji betonu i pustaków, a także do produkcji zabawek, doniczek i wielu innych wyrobów.

Styropian, idealny na elewacje

Skład styropianu – 2 % polistyrenu, 98% powietrza – zapewnia mu bardzo niski współczynnik przenikania ciepła, dzięki czemu ocieplenie domu styropianem stało się bardzo popularne. Styropianem można ocieplać praktycznie cały budynek poczynając od fundamentów przez ściany, stropy, podłogi aż po dach.

Do ocieplania elewacji stosuje się styropiany o symbolach EPS 70, EPS 80. Może to być styropian grafitowy zwany też szarym albo tradycyjny biały. Grafitowy jest o kilka procent droższy od białego, ale ma niższy współczynnik przewodzenia ciepła, co daje około 20% lepsze ocieplenie ścian, a co za tym idzie oszczędność w ogrzewaniu.

Styropian to cena niższa od innych materiałów izolacyjnych, to dodatkowy atut, przemawiający za tym aby wykonać ocieplenie styropianem, a nie wełną mineralna czy innym izolatorem.

Docieplenie dachów i fundamentów

Dachy ocieplamy płytami styropianowymi, o parametrach jak styropian podłogowy, mającymi dużą wytrzymałością mechaniczną – EPS 100 lub twardsze. Często w sprzedaży spotykamy styropiany „dach-podłoga”, nadający się do obu zastosowań.

Na dachy płaskie lub o niewielkim spadku można zastosować styropapę czyli płyty styropianowe pokryte z jednej lub oby stron papą asfaltową. Daje to nie tylko lepsze efekty izolacyjne, ale pozwala na pokrycie dachu papą zewnętrzną zgrzewaną na gorąco, bez niebezpieczeństwa uszkodzenia warstwy styropianu.

W przypadku fundamentów, podobnie jak w przypadku ścian, do ocieplania fundamentów można stosować styropiany białe lub grafitowe, lecz muszą one mieć odpowiednie parametry. Styropiany na fundamenty muszą mieć zwiększoną wytrzymałość mechaniczną, pozwalająca wytrzymać napór nawet kilku ton ziemi na m2, oznaczone są symbolem EPS 100 lub EPS 200. Muszą być także odporne na wilgoć i zmienne warunki temperaturowe panujące poniżej gruntu. Dlatego stosuje się styropiany o bardzo niskim parametrze chłonności wody, maksymalnie do 3%.

Styropian wykorzystywany w pracach drogowych

Mało znane, bo stosunkowo nowe, jest zastosowanie elementów styropianowych w drogownictwie.

Specjalnie wykonane bloki EPS 200 o wymiarach np. 3x1x1 m stosowane są do wykonywania przyczółków mostów, nasypów pod wiadukty , wszędzie tam gdzie mogą zastąpić grząski, rozmokły grunt. Bloczki są lekkie, łatwe w obróbce i wygodne w transporcie.

Standardowych wymiarów płyty EPS 200 stosuje się także do budowy parkingów czy dróg, właśnie ze względu na wytrzymałość na duże obciążenia, jak i w celu ochrony konstrukcji drogowych przed przemarzaniem.