Home > Pozostałe > Karta kredytowa, debetowa, wirtualna i PrePaid — Sprawdź, czym są 4 rodzaje kart płatniczych i którą wybrać!

Karta kredytowa, debetowa, wirtualna i PrePaid — Sprawdź, czym są 4 rodzaje kart płatniczych i którą wybrać!

Karty płatnicze to nie tylko kredytowa i debetowa, ale i również wirtualna oraz PrePaid. O ile z pierwszymi dwoma rodzajami mamy do czynienia bardzo często, o tyle z dwoma ostatnimi przeważnie nam nie po drodze. Są one mniej popularne, gdyż pierwsze dwa rodzaje oferują ich pełną funkcjonalności. W rzeczywistości jednak mają wiele plusów i w niektórych elementach przebijaj karty debetowe oraz kredytowe. W tym tekście przedstawimy i porównujemy 4 rodzaje kart płatniczych takie jak kredytowa, debetowa, wirtualna i przedpłacona, oraz pomagamy dokonać najlepszego wyboru.

Karta debetowa

Pierwszym rodzajem kart płatniczych są karty debetowe. To karty, które wydawane są do naszego konta bankowego. Przy ich pomocy możemy wydawać pieniądze znajdujące się na naszym rachunku bankowym. Karta taka posiada tradycyjną formę, ma płaski nadruk danych posiadacza, numeru karty, daty ważności czy kodu bezpieczeństwa. Kartę kredytową najczęściej wydaje poprzez bank Visa lub MasterCard. Przy jej pomocy możemy płacić w internecie, w stacjonarnych sklepach oraz za różnego rodzaju usługi. Karta debetowa umożliwia wydawanie jedynie pieniędzy do kwoty, jaka znajduje się na naszym koncie i nie pozwala wypłacać pieniędzy na ujemne saldo.

Karta Kredytowa

Karta kredytowa to drugi najbardziej popularny rodzaj kart płatniczych. Jest ona ściśle powiązana z limitem i przyznawana osobno — niezależnie od naszego konta. Karta kredytowa ma zatem własne saldo, które traktowane jest jako kredyt. Jeśli chcemy ją otrzymać, musimy złożyć wniosek o kredyt w banku. Następnie, jeśli posiadamy zdolność kredytową, bank przyzna nam taką kartę, a my możemy z niej korzystać. Działanie karty kredytowej jest nieco bardziej skomplikowane niż karty debetowej. Gdy zostanie przyznana nam karta kredytowa z limitem 4000 zł, możemy w każdej chwili wypłacić z niej środki do 4000 zł. Możemy zrobić to bezgotówkowo lub w bankomacie. Od tego momentu zaczyna biec okres bezodsetkowy. W jego trakcie mamy od ok. 30 do 58 dni (o terminy i okresy należy zapytać doradcę podczas wyrabiania karty) na zwrócenie pieniędzy. W tym czasie nie zapłacimy żadnych kosztów. Jeśli zwrócimy pieniądze np. za kilka miesięcy lub za rok, miesięcznie zostanie naliczone nam 10% w skali roku od wykorzystanej sumy, a odsetki będziemy musieli pokrywać miesięcznie — kwotą minimalną w banku.

Karta kredytowa jest idealnym rozwiązaniem, jeśli chcemy korzystać z elastycznego limitu kredytowego oraz wypłacać pieniądze i spłacać kartę w dogodnym momencie. Będzie też przydatna, jeśli prowadzimy biznes i często potrzebujemy szybkiej oraz krótkiej pożyczki np. na inwestycje czy opłaty. Karta taka będzie dobrą alternatywą dla szybkich i drogich chwilówek, jeśli regularnie z nich korzystamy.

Karta PrePaid (przedpłacona)

Karta przedpłacona PrePaid to trzeci rodzaj kart płatniczych. Jest to karta fizyczna — plastikowa, która wygląda i działa tak samo, jak karta debetowa, z tym że jest wydawana odrębnie – niezależnie. Posiada ona swój rachunek techniczny, na który wpłacamy pieniądze a system działania karty to doładowania. Kartę PrePaid w cenie kilkunastu złotych możemy kupić w niektórych bankach. Jest ona wydawana nam “od ręki” po podaniu danych osobowych. Ma plastikową formę, numer karty, kod bezpieczeństwa i datę ważności, czyli dokładnie wszystko to, co karty kredytowe i debetowe. Jeśli chcemy z niej skorzystać, wystarczy wpłacić na kartę (rachunek techniczny przelewem) środki. Następnie możemy płacić nią w sklepach, internecie czy we wszystkich punktach gdzie obsługiwane są karty płatnicze.

Karta PrePaid to doskonały sposób, aby uporządkować swoje finanse. Możemy na nią przelać pieniądze które mamy do wydania w bieżącym miesiącu, na koncie pozostawiając np. środki na opłaty i rachunki. Możemy używać jej także bez obawy, gdyż jeśli zostanie skradziona lub zeskanowana, stracimy jedynie środki będące na karcie, a nie wszystkie oszczędności z konta. Karty takie możemy kupować dowolnie np. kilka sztuk oraz w różnych walutach — co jest korzystne, gdy jedziemy za granicę. Kartę PrePaid możemy też podarować dziecku, aby uczyło się obsługi kart płatniczych. Kartę przedpłaconą na doładowania warto wybrać, jeśli często płacimy bezgotówkowo i nie chcemy ryzykować kradzieży karty czy danych z głównej karty do konta, na którym przechowujemy oszczędności.

Karta Wirtualna – E-karta

Wirtualna karta płatnicza to tak jak w przypadku karty PrePaid karta wydawana osobno — nie do rachunku a indywidualnie. Obecnie większość banków oferuje utworzenie tej karty np. w bankowości elektronicznej kilkoma kliknięciami. Jest ona w formie wirtualnej — niestandardowej i wysyłana jest do nas e-mailem lub widnieje w bankowości internetowej. Po wygenerowaniu takiej karty otrzymujemy jedynie numer karty, datę ważności, kod bezpieczeństwa oraz rachunek, na który wpłacać będziemy pieniądze. Po doładowaniu takiej wirtualnej karty wystarczy na stronie płatności podać same dane — bez fizycznego posiadania karty i dokonać płatności. Karty takie działają w internecie identycznie jak karty fizyczne.

E-kartę zdecydowanie warto wybrać do płatności internetowych i nie kupować fizycznej karty PrePaid, jeśli płacić będziemy nią tylko w sieci. W internecie czyha na nas i nasze karty wiele zagrożeń. Należeć do nich będą fałszywe strony internetowe, sklepy internetowe, które są tworzone jedynie w celu wyłudzenia danych czy wirusy przejmujące dane naszych kart płatniczych. Płacąc w internecie kartą wirtualną, również dokonamy płatności, a w znaczący sposób zminimalizujemy ryzyko kradzieży pieniędzy z naszego konta. Na karcie takiej możemy posiadać lub na nią przelać przed zakupem określoną sumę, jaka będzie potrzebna do dokonania transakcji. Nawet gdy padniemy ofiarą oszustwa, stracimy jedynie małą część naszych środków, a nie wszystkie oszczędności z naszego konta jak ma to miejsce przy okazji karty debetowe. Bardzo łatwo kartę taką można zamknąć i wyrobić nową np. w bankowości elektronicznej. E-karta z pewnością przyda się, jeśli płacimy na stronach zagranicznych, w małych sklepach internetowych czy dokonujemy depozytów w kasynach, u bukmacherów itp. czyli wszędzie tam, gdzie ryzyko utraty danych jest spore.

Artykuł powstał we współpracy z: pozyczkaplus.pl