Home > Zdrowie i Uroda > Przyczyny i skutki próchnicy

Przyczyny i skutki próchnicy

 

Próchnica nie bez przyczyny zaliczana jest dzisiaj do chorób cywilizacyjnych. Szacuje się, że problem z próchnicą ma już co drugi mieszkaniec Ziemi. W Polsce problem próchnicy zaliczany jest do najważniejszych kiedy idzie o zdrowie naszych zębów. Każdego dnia do gabinetów stomatologicznych zgłaszają się długie kolejki pacjentów cierpiących właśnie z powodu próchnicy. 

Czym jest próchnica i jak się ją leczy?

Próchnica to zmiany powstałe na powierzchni szkliwa zęba, z czasem naciekające w jego wnętrze. Powstawaniu próchnicy sprzyja brak lub nieregularna higiena jamy ustnej, spożywanie słodkich pokarmów, ale też odkładanie się płytki nazębnej, na której mogą żerować bakterie. Próchnica widoczna jest na powierzchni zęba jako brunatna zmiana o chropowatej powierzchni. Jej leczenie polega na jej mechanicznym usuwaniu przy pomocy narzędzi stomatologicznych. 

Im szybciej wdrożone leczenie próchnicy, tym lepiej – przekonują specjaliści z kliniki dentistica.pl. Faktem jest, że niewielkie zmiany próchnicze leczy się szybko i bezboleśnie. Im dłużej pacjent zwleka z leczeniem, tym próchnica nacieka głębiej, dostając się do zakończeń nerwowych i powodując ból. W krytycznych sytuacjach może okazać się, że ząb nie jest do uratowania i konieczne jest jego usunięcie. 

Jak zapobiegać próchnicy?

Profilaktyka próchnicy jest dzisiaj jednym z najlepszych sposobów na ustrzeżenie się tego schorzenia. Przede wszystkim konieczna jest wiedza na temat tego, jak próchnica i powstaje – do jej rozwoju potrzebne są cukry. Ograniczenie spożywania produktów silnie słodzony jest jednym z pierwszych kroków do zmniejszenia ryzyka próchnicy. Kolejny istotny aspekt to codzienna higiena jamy ustnej – zęby powinny być szczotkowane po każdym posiłku, kolejno zaś istotne są nici dentystyczne. Nie zapominajmy również o regularnych przeglądach stomatologicznych.