Home > Zdrowie i Uroda > Skleroterapia – zabieg, na który warto zapisać się?

Skleroterapia – zabieg, na który warto zapisać się?

Zastanawiasz się, czym jest skleroterapia i w jaki sposób jest ona przeprowadzana? Jeśli tak, to doskonale trafiłeś. Przeczytaj ten artykuł i poznaj odpowiedzi na nurtujące Cię pytania.

Czym jest skleroterapia?

Skleroterapia jest nieomal bezbolesnym i bezpiecznym zabiegiem. Stosowana przede wszystkim w przewlekłej niewydolności żylnej, której podstawowym objawem są żylaki. Za pomocą różnych substancji czynnych, stężenia preparatów oraz technik, następuje zamknięcie żyły objętej żylakiem poprzez zwłóknienie jej ścian. W miejscu wstrzyknięcia preparatu powstaje stan zapalny. W miejscu zapalenia powstaje skrzeplina, która ulega zwłóknieniu a to skutkuje zamknięciem światła naczynia. Żylak znika z powodu braku ciśnienia krwi w naczyniu. Zanim jednak poddamy się zabiegowi skleroterapii, flebolog diagnozuje stan żył. Zleca badanie dopplerowskie, które określa czy leczenie można ograniczyć do zamknięcia naczyń, czy też konieczny jest zabieg operacyjny. Czas trwania zabiegu waha się od 15 do 30 minut.

W jaki sposób przeprowadzany jest zabieg?

Zabieg skleroterapii wykonuje się przede wszystkim na małych i bardzo małych naczyniach. Jednak coraz częściej, w przypadku żył głównych i dużych żylaków, stosuje się terapię piankową Tessariego zamiast operacji. Szczególnie, gdy występuje problem z zastawkami żył głównych oraz refluksem żył głębokich. Wtedy, metoda piankowa staje się nie tylko bezpieczniejszą, ale też skuteczniejszą metodą usunięcia żylaków.
Po zabiegu skleroterapii niezbędne jest noszenie opaski uciskowej (najczęściej rajstop przeciwżylakowych). Najczęściej trwa to od około miesiąca do pół roku.

Skleroterapia, a powikłania

Niestety, jak w przypadku każdego zabiegu, możliwe są również powikłania. Skleroterapia nie jest pod tym względem wyjątkiem. Do możliwie występujących należy wstrząs uczuleniowy, zakrzepica żył głębokich, zapalenie żył, przebarwienia, martwica tkanek.
Najlepszym czasem na wykonanie zabiegu jest okres jesienno-zimowo-wiosenny, ponieważ po zabiegu nie powinno się wystawiać na działanie promieni słonecznych. Nawet chwilowo powinno się unikać wysokich temperatur oraz gorących kąpieli.
Należy pamiętać, że zabieg ten jest całkowicie bezpieczny tylko i wyłącznie wtedy, gdy jest wykonywany przez wykwalifikowanego lekarza i pod kontrolą USG. W przeciwnym przypadku, źle przeprowadzony, może doprowadzić nawet do amputacji kończyny.