Home > Dom i wnętrze > Jak zawiesić firankę na metry na karniszu?

Jak zawiesić firankę na metry na karniszu?

Decydując się na dekorację okienną w postaci firanek, na przykład z salonu firany.com.pl, możemy wybrać już gotowe, uszyte modele bądź kupić tkaninę na metry i uszyć ją samodzielnie. Wybierając tę drugą opcję musimy szczegółowo przemyśleć i zaprojektować aranżację, którą chcemy stworzyć, jak również określić jak ją zawiesimy. Dlaczego? Otóż długość i szerokość firany uzależniona jest bezpośrednio od sposobu mocowania jej na karniszu.

Karnisz rurkowy

Jeśli posiadamy karnisz w postaci rurki mamy do wyboru kilka opcji. Pierwszą z nich jest uszycie firany na taśmie marszczonej sznurkami. Przy jej pomocy możemy zmarszczyć tkaninę i stworzyć różnej wielkości zakładki. Taką firankę wieszamy na kółkach z żabkami lub agrafkami, zatem jej długość mierzy się od żabki do podłogi, odejmując 1 centymetr. Drugą opcją są firany na tzw. przelotkach. W tym przypadku trzeba pamiętać, że ilość przelotek musi być parzysta, w odstępie około 12 centymetrów, a długość firany mierzy się od góry rurki do podłogi, również odejmując 1 centymetr. Trzecią opcją są firany na szelkach o różnej szerokości i długości. Wymaga to większej ilości pracy, ale efekt jest znakomity. I w końcu najszybsze i najprostsze rozwiązanie – uszycie firany na tunelu. Nie wymaga ona bowiem dodatkowych elementów, gdyż wystarczy w górnej części założyć odpowiednią ilość materiału, która pozwoli swobodnie wsunąć firankę na karnisz.

Karnisz szynowy

W takim przypadku możemy wybrać, czy firanę zakupioną na www.firany.com.pl powiesimy na taśmie czy w systemie „wave”. Pierwsza opcja polega dokładnie na tym samym, co w przypadku karnisza rurkowego. Firanę zmarszczoną taśmą wieszamy za pomocą ślizgów lub agrafek ulokowanych w prowadnicy szyny. Z kolei druga alternatywa daje efekt marszczenia w postaci równomiernych fal, jak w przelotkach. Wszywana jest na prosto taśma, w którą wpinany jest system sznurkowy w odpowiednich do szerokości firany odległościach. Podczas przesuwania powstałe fałdy utrzymują się w stałej, równej odległości od siebie, co daje idealny efekt symetrii.